Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami? Sposoby rekomendowane przez ROYAL MALTIPOO

Wiosna i jesień są okresami wzmożonej aktywności kleszczy. Możemy natrafić na nie w lasach, na łąkach, skwerkach, ale nawet na przydomowych trawnikach i w parkach. Problem jest dość poważny, ponieważ kleszcze mogą stanowić realne zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Jak zabezpieczyć zwierzaka? Przedstawiamy najpopularniejsze sposoby.

maltańczyk, pudel, maltipoo i kleszcze


Dlaczego kleszcze są tak niebezpieczne?

Niestety kleszcze coraz częściej przenoszą choroby zakaźne. W przypadku ludzi zagrożeniem jest borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Istnieje również realne zagrożenie dla psów, które mogą zachorować na babeszjozę wywołana przez pierwotniaka Babesia Canis (obecnego w gruczołach ślinowych kleszcza i wpuszczanego do organizmu żywiciela podczas wysysania krwi). Nieleczona lub zbyt późno wykryta babeszjoza może prowadzić do śmierci zwierzęcia, dlatego nigdy nie należy jej bagatelizować.

Najczęstsze objawy babeszjozy to:

  • Gorączka,
  • Wymioty,
  • Krwisty mocz,
  • Apatia,
  • Biegunka,
  • Brak apetytu.

Jeśli zauważyliśmy, że pies posiada powyższe objawy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Kluczowym czynnikiem w walce z babeszjozą jest czas. Do leczenia najczęściej stosuje się zastrzyk z Imizolu – preparat wykazuje skuteczność w neutralizacji pierwotniaka Babesia Canis, jednak posiada szereg skutków ubocznych. Ze względu na skutki uboczne, lekarz weterynarii nie powinien podawać leku „w ciemno”. Zaleca się wykonanie badań w celu potwierdzenia babeszjozy.

Możliwości zabezpieczenia psów przed kleszczami

W branży zoologicznej pojawiło się całkiem sporo preparatów, które mają chronić nasze psy przed kleszczami. Niestety nie ma preparatu idealnego, stanowiącego pełne zabezpieczenie. Większość z nich ma swoje plusy i minusy. Do popularnych preparatów przeciwkleszczowych zaliczamy:

Krople Spot On – to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań (w razie reakcji alergicznej możemy je spłukać). Krople Spot On aplikuje się na kark zwierzęcia w dawce dopasowanej do jego wagi. W sprzedaży znajdziemy krople na bazie fipronilu oraz permentyny. W naszej hodowli stosujemy pierwsze rozwiązanie ze względu na mniejsze ryzyko reakcji alergicznych. Jednym z rekomendowanych przez nas preparatów są kropelki Fiprex. Jedyny istotny minus kropli to mniejsza skuteczność po kąpieli – możemy dopasować harmonogram kąpieli do terminów aplikacji kropli lub skorzystać z innych metod zabezpieczenia pupila.

Obroża – wśród obroży największą popularnością cieszy się Foresto. Obroża zostaje nasączona substancjami czynnymi, które powoli uwalniają się na skórze zwierzęcia. W ten sposób uzyskujemy do 8 miesięcy ochrony przed kleszczami. Trzeba przy tym pamiętać, że obroża musi przylegać do skóry, co będzie nieco trudniejsze w przypadku psów z bardzo gęstą szatą. Dodatkowym minusem jest fakt, że obroże nie powinny być stosowane u psów, które śpią na łóżku.

Tabletki – to nowość na rynku, którą stosuje się dopiero od kilku lat. Obecnie najpopularniejszym i względnie najbezpieczniejszym preparatem w postaci tabletek jest Simparica (z substancją czynną w postaci Sarolaneru). Zaletą tabletek jest wygoda (wystarczy podawać preparat raz na 5 tygodni). Niestety tabletki w żadnym stopniu nie odstraszają kleszcza. Na ulotce Simparica czytamy: „pasożyty muszą rozpocząć odżywianie na żywicielu by wejść w kontakt z sarolanerem, dlatego nie można wykluczyć ryzyka wystąpienia chorób przenoszonych przez te pasożyty”.

Preparaty wspomagające

Żadna z powyższych metod nie stanowi pełnego zabezpieczenia naszych zwierząt. Dlatego rekomendujemy dodatkową ochronę w celu zmniejszenia ryzyka. Opisane powyżej preparaty nie powinny być ze sobą łączone, ale w sprzedaży znajdziemy także szereg innych „wspomagaczy”. W naszej hodowli dobrze sprawdziły się:

Mgiełka Totobi – odstrasza kleszcze. Wystarczy spryskać nią sierść zwierzaka przed każdym wyjściem w miejsca podwyższonego ryzyka (np. przed spacerem po łące).

Czystek – naturalne zioło, które można stosować zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Według niektórych podań, regularnie stosowany (przez minimum 5 tygodni) czystek może zniechęcić kleszcza do żerowania na danej osobie/psie. Czystek możemy pić w postaci herbaty, a psiakowi dodawać w maleńkiej ilości do karmy (wystarczy raz dziennie). Produkt nie ma przeciwwskazań i można go przetestować jako wspomaganie (nigdy jako podstawowy sposób ochrony psa przed kleszczami). Ciekawostką są też ciastka dla psa z czystkiem. Możemy je zrobić samodzielnie. Przepis na ciastka znajduje się na blogu Biały Maltan – KLIK.

Regularna kontrola psa po każdym spacerze

Podstawą ochrony przed kleszczami jest regularne oglądanie pupila po spacerze. Tutaj z pomocą przychodzi nam poniższa infografika ze strony szkola-doberman.pl

kleszcze na psie


Po zauważeniu kleszcza, należy go natychmiast zneutralizować. Kleszcze, które wbiły się w skórę najłatwiej usuniemy przy pomocy kleszczołapki. Liczy się czas, ponieważ każda kolejna godzina zwiększa ryzyko wprowadzenia choroby do organizmu. Dobra kleszczołapka to wydatek rzędu kilku – kilkunastu złotych. Warto mieć ją wśród podstawowych akcesoriów dla psiaka.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dostępność szczeniąt - hodowla ROYAL MALTIPOO mazowieckie