Maltańczyk i maltipoo pies czy suka? Wybór płci szczeniaka

Piesek czy suczka? To jedno z często zadawanych pytań. Niektórzy przyszli nabywcy szczeniąt mają już sprecyzowany pogląd na ten temat, inni są bardziej niezdecydowani. Dlatego postaram się wyjaśnić kilka podstawowych kwestii związanych z wyborem pieska lub suczki.



Piesek czy suka maltipoo, maltańczyk – obalamy powszechne mity

Suczka kocha bardziej

To oczywista nieprawda. Każdy pies lub suczka mogą posiadać odmienny charakter. Nie zależy to od płci, a od indywidualnych cech usposobienia. Zarówno piesek jak i suczka maltipoo czy maltańczyk bardzo silnie przywiązują się do człowieka. Płeć naprawdę nie ma tu znaczenia. Są to psy oddane, kochające i wrażliwe – oczywiście jeśli otoczymy je odpowiednią opieką.

Piesek jest bardziej łobuzowaty/suczka jest grzeczniejsza

Kolejny mit, który warto obalić. Tu zasada jest taka sama jak w punkcie powyżej. Usposobienie jest cechą indywidualną, która nie łączy się z płcią. W każdym naszym miocie znajdują się zarówno szczenięta maltipoo lub maltańczyk o większym upodobaniu do psot. Znajdują się także spokojniejsze, bardziej stonowane osobniki. W miocie można również odnaleźć szczenięta bardziej strachliwe i samozwańczych przywódców stada, którzy zawsze pierwsi testują nowe zabawki. Czasem jest to piesek, czasem suczka, nie ma reguły.

Jeśli chcemy nabyć spokojniejszego lub bardziej żywiołowego szczeniaczka, poinformujmy o tym hodowcę. Dobry hodowca spędza ze szczeniakami naprawdę wiele czasu i na pewnym etapie jest już w stanie wyróżnić pewne predyspozycje szczeniąt (np. poprzez testy charakteru i własne obserwacje).

W czworonożnej części rodziny z ROYAL MALTIPOO ewidentnie rządzi suczka. W hodowli mamy też pieska, który kocha być w centrum uwagi i pozwala suczkom na wszystko. Każda z naszych pociech jest inna i absolutnie wyjątkowa. Tak jest również w przypadku szczeniąt, dlatego nie warto generalizować.

jak wybrać płeć szczeniaka, pies czy suka


Piesek czy suka – czym kierować się przy wyborze maltipoo, maltańczyka lub szczeniaka innej rasy?

Pies maltipoo, maltańczyk– podstawowe zalety i wady

Wybór pieska ma wiele zalet. Po pierwsze, nie musimy martwić się cieczkami ani innymi problemami dotykającymi suk. To oczywista zaleta, jeśli nie planujemy zabiegu kastracji. A nawet jeśli planujemy, kastracja pieska jest zabiegiem mniej inwazyjnym niż kastracja (powszechnie nazywana sterylizacją) suki.

Pies może okazać się wspaniałym przytulasem i idealnym towarzyszem dla całej rodziny. Będzie to szczególnie dobry wybór, jeśli już posiadamy innego, łagodnego pieska. Zestawienie szczeniaka płci męskiej z niekastrowaną suczką przyniesie nam tylko problemy.

W przypadku maltańczyków wyznacznikiem może być także cena. Piesek maltańczyk na ogół jest tańszy od suczki. Nie będę rozwodzić się nad tym, dlaczego różnica w cenie może być dość znacząca – wymienienie powodów nie jest tematem tego postu. Ale do celu, w przypadku maltipoo nie odnotujemy tu większej różnicy w cenach za pieski lub za suczki – koszt szczeniąt jest bardziej uwarunkowany ich umaszczeniem, a nie płcią.

Zakup pieska może wiązać się z ryzykiem obsikiwania krzaczków. Dorosły pies podnosi łapkę przy sikaniu, a to może przeszkadzać posiadaczom ogrodów. Dodatkowo piesek może mieć tendencje do oznaczania terenu. Co prawda nasz dorosły pies nigdy nie sika w domu, ale zdarzają się osobniki, których trudno oduczyć takiego zachowania. Rozwiązaniem tego problemu jest konsultacja z behawiorystą lub kastracja. Decydując się na drugie rozwiązanie przy okazji eliminujemy problem „zakochiwania się”. Piesek, który wyczuł suczkę w okresie cieczki może tracić apetyt, stać się nadaktywny lub próbować dostać się do niej za wszelką cenę.

Suka maltipoo, maltańczyk – podstawowe zalety i wady

Suczka maltipoo lub maltańczyk jest często utożsamiana z większą gracją, elegancją i delikatnością. Jest to oczywiście odczucie subiektywne, jednak faktem jest, że suczka pięknie wygląda z kokardką lub różowym ubrankiem na zimowe spacery.

Wybierając szczeniaka maltipoo lub maltańczyka płci żeńskiej, nie musimy martwić się o obsikiwanie terenu. Suczka nie będzie zainteresowana innymi „pannami” z okolicy, co daje nam większy spokój.

Kolejną zaletą jest fakt, że suczki nie mają tendencji do włóczęgostwa.

Pies czy suka maltipoo? W przypadku wyboru suczki musimy liczyć się z przynajmniej jedną cieczką (weterynarze na ogół nie rekomendują kastracji przed jej wystąpieniem). Cieczka trwa niespełna miesiąc. W tym czasie suczka może intensywnie wabić samców (szczególnie w drugiej połowie cieczki). Może to być dość uciążliwe na spacerach, ale jak wiadomo, przy odpowiednim przygotowaniu nad wszystkim udaje się zapanować. Pewnym problemem może być też ciąża urojona, ale na szczęście nie jest to często występujące zjawisko. Większość suczek przechodzi cieczki bez żadnych problemów.

Co zatem wybrać? Psa czy suczkę? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy powinien sam przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania. Każdy szczeniak maltipoo lub maltańczyk odwdzięczy się ogromną miłością, przywiązaniem i może przynieść nowej rodzinie wiele radosnych chwil. Kluczem staje się wybór dobrej, odpowiedzialnej hodowli, która pomoże w wyborze pupila i wyda radosnego, pełnego energii i zaufania do świata szczeniaczka.

Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych - znajduje się tam znacznie więcej aktualności i zdjęć szczeniąt z naszej hodowli.

Nasza grupa na facebooku Maltipoo, maltańczyki, pudelki- Polska i Świat. Royal Maltipoo

Nasz facebookowy profil Hodowla ROYAL MALTIPOO

Maltipoosiowy instagram KLIK

Pozdrawiamy, ekipa ROYAL MALTIPOO

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga