Jak karmić szczeniaka maltipoo lub maltańczyka? Garść podstawowych informacji

Każdy właściciel psa staje przed dylematem, jak karmić pupila by zadbać o jego zdrowie? Jaką karmę wybrać by zapewnić wszystkie składniki odżywcze. Czy pies powinien mieć cały czas jedzenie w misce? Postaram się odpowiedzieć, jak wygląda to z naszej perspektywy.
prawidłowe żywienie szczeniaka maltipoo


Prawidłowe żywienie szczeniaka maltipoo lub maltańczyka przybywającego do nowego domu

Coraz częściej otrzymuje pytania w wiadomościach prywatnych, dotyczące prawidłowego żywienia szczeniaczka. Niektórzy próbują weryfikować informacje udzielone im przez hodowców od których nabyli bądź chcą nabyć szczeniaka, inni szukają wiadomości na własną rękę.

Moim zdaniem w pierwszych tygodniach warto stosować się do zaleceń hodowcy. Piesek przybywający do nowego domu powinien jeść dokładnie to, co dostawał w hodowli. Okres opuszczenia hodowli i tak jest dla niego ogromną zmianą – inni ludzie, zupełnie nowe otoczenie, zapachy i dźwięki. Co więcej, szczeniaczek może znajdować się jeszcze w okresie kwarantanny szczepiennej. Każdy dodatkowy „wynalazek żywieniowy” może wywołać problemy żołądkowe, a to z kolei często opóźnia harmonogram szczepień (szczepi się tylko w pełni zdrowe zwierzaki).

Jeśli piesek jadł w hodowli jedzenie suche – stosujemy się do tego, jeśli jadł mokre – postępujemy tak samo. Jedynym wyjątkiem jest zauważenie nieprawidłowości (bóle brzuszka, luźna kupa, wymioty, silna biegunka). W takim przypadku dobrze byłoby skontaktować się z hodowcą, a w cięższych przypadkach od razu z weterynarzem.

Ewentualne zmiany żywieniowe najlepiej wprowadzać stopniowo, zaczynając nie wcześniej niż 3-4 tygodnie po odbiorze szczeniaczka z hodowli.
czym karmić szczeniaka maltipoo


Czy szczeniak powinien mieć cały czas jedzenie w misce?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jedni hodowcy zalecają pełen dostęp do jedzenia, inni preferują wydzielanie karm w kilku posiłkach. W hodowli ROYAL MALTIPOO stosujemy drugie rozwiązanie. Dlaczego? Istnieje kilka ważnych powodów:
·         Karma sucha mocno pęcznieje w żołądku – w przypadku psich łakomczuchów może się to skończyć problemami żołądkowymi.
·         Podawanie psu karmy w przygotowanych porcjach ułatwia naukę czystości – praktycznie każdy maltipoo, maltańczyk czy szczeniaczek innej rasy będzie załatwiał swoje potrzeby po jedzeniu, intensywnej zabawie i po spaniu. Porcjowanie karmy reguluje procesy trawienne i jest dużym ułatwieniem w ustaleniu harmonogramów spacerów.
·         Karma podawana o określonych godzinach jest dla psa bardziej atrakcyjna niż ta, która cały czas zalega w misce.
·         Wydzielanie odpowiednich ilości karmy daje możliwość wprowadzenia schematu dnia - psy lepiej funkcjonują w warunkach rutyny.
·         Porcjowanie daje wgląd w to, ile karmy zjada piesek (możemy w ten sposób zapobiegać przekarmianiu).

Sucha czy mokra karma dla maltipoo lub maltańczyka?


W naszej hodowli pierwszym stałym posiłkiem szczeniąt jest rozmoczona sucha karma. Dobieramy ją adekwatnie do konkretnego miotu – wybieramy karmy dobrze zbilansowane i dopasowane do potrzeb intensywnie rosnących szczeniaczków. W momencie opuszczenia hodowli nasze psiaki są już nauczone jedzenia suchej karmy. Na dalszych etapach życia można wprowadzać nieco bardziej urozmaicone menu.
 

Jedną z ciekawych i wartych rozważenia opcji są karmy mokre. Polecamy je szczególnie wtedy, gdy pieski zaczynają grymasić przy zjadaniu posiłków suchych. Większość dorastających szczeniąt pomiędzy 5 – 9 miesiącem życia zaczyna etap wybrzydzania. Właściciele stają na głowie aby urozmaicić im menu. Problem dotyczy szczególnie szczeniąt wymieniających zęby mleczne na stałe, a także suczek, które znajdują się przed lub w trakcie cieczki. Przejście z karmy suchej na mokrą może pomóc w wyeliminowaniu problemu grymaszenia. Dzieje się tak ponieważ posiłki mokre z reguły są dla psa bardziej smakowite.

Inną opcją żywienia jest samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa. Opcja wymaga pewnej wiedzy z zakresu suplementacji i może okazać się dość czasochłonna. Jednak w wielu przypadkach okazuje się idealnym rozwiązaniem. Wielu właścicieli piesków bardzo chwali dietę BARF.
karma sucha dla maltipoo


Jak poradzić sobie z psim niejadkiem?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, większość szczeniąt w pewnym momencie dochodzi do etapu grymaszenia. Problem może też dotyczyć psów dorosłych, które co pewien czas tracą zainteresowanie podawaną im karmą. Jak sobie z tym radzić? Istnieje kilka sposobów:
  • Zmiana karmy na nową (najlepiej o innym źródle białka).
  • Przejście z karmy suchej na mokrą.
  • Dosmaczanie karmy – czyli wprowadzenie niewielkiego dodatku, który uatrakcyjni posiłek (specjalne preparaty dosmaczające, łyżeczka oleju, wywar z gotowanego mięska (bez przypraw).
  • Pozostawienie wszystkiego po staremu – pies nie zagłodzi się na śmierć tylko dlatego, że karma przestała mu smakować. Niektórzy zalecają niereagowanie na grymasy. W teorii brzmi to nawet logicznie, ale w praktyce… ciężko jest patrzeć, gdy pies pomija któryś posiłek z rzędu. Jeśli dodatkowo dochodzi do utraty wagi, nie będzie to rozwiązanie optymalne dla zdrowia pupila. Nasze dorosłe pieski niejednokrotnie przechodziły przez etapy grymaszenia - nigdy nie udało nam się wprowadzić owej zasady w życie - zawsze zmienialiśmy coś w żywieniu tak, by zachęcić psiaka do jedzenia.
co je maltipoo maltańczyk


Jaka karma dla maltipoo i maltańczyka?

Przede wszystkim karma dobrej jakości. Nie podajemy karm marketowych ani posiłków zbożowych. Pamiętajmy, że producenci karm zostają zobowiązani do podawania składu w określonej kolejności. Im więcej danego składnika w karmie, tym wyżej będzie na liście składu. Jeśli na pierwszym miejscu pojawiają się zboża – nie będzie to dobra karma dla psa, który z natury jest mięsożercą. Jeśli natomiast na pierwszym miejscu pojawia się dziwaczne sformułowanie „mięso i uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego”, musimy sprawdzić, czym są owe „produkty pochodzenia zwierzęcego”. W skrócie: łożyska, oczy, kopyta, a nawet sierść, której niekoniecznie oczekiwalibyśmy w karmie dla psa. Mięsa zapewne są tam śladowe ilości, bo gdyby było go dużo - producent z pewnością by się tym pochwalił.

W składzie karm powinno znajdować się mięso mięśniowe, odrobina podrobów i warzyw. Byłoby świetnie, gdyby karma nie zawierała wzmacniaczy smaku i zapachu. W ofercie branży zoologicznej znajdziemy wiele świetnych, pełnowartościowych karm dla psów. Będą to zarówno karmy suche, jak i mokre.
...........................................................................

Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych - znajduje się tam znacznie więcej aktualności i zdjęć szczeniąt z naszej hodowli.


Nasz facebookowy profil Hodowla ROYAL MALTIPOO

Maltipoosiowy instagram KLIK

ROYAL MALTIPOO na TikToku

Pozdrawiamy, ekipa ROYAL MALTIPOO



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dostępność szczeniąt - hodowla ROYAL MALTIPOO mazowieckie