Jakie szelki i obroża dla szczeniaka? Wybieramy idealny zestaw spacerowy dla maltipoo, maltańczyków i pudelków toy.

Po odebraniu swojego wymarzonego szczeniaka stajemy przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybór idealnych akcesoriów spacerowych. Wybór jest tak duży, że łatwo się pogubić. Dlatego podpowiem, co moim zdaniem sprawdza się najlepiej. Szelki czy obroża, smycz automatyczna czy klasyczna?


Szelki czy obroża dla szczeniaka?

Jedno i drugie rozwiązanie posiada swoje wady oraz zalety. Obroża dla psa może pomóc w szybszej nauce chodzenia przy nodze. Niestety moim zdaniem nie sprawdza się w przypadku psów małych ras. Maltańczyki, pudelki toy i maltipoo są psami delikatnymi, tymczasem obroża będzie mocno uciskała na krtań zawsze wtedy, gdy pies zacznie się wyrywać. Z obrożą jest jeszcze jeden podstawowy problem – założona zbyt luźno może się łatwo ześliznąć z głowy pupila. W tej sytuacji pies przestaje być chroniony w najmniej odpowiednim dla nas momencie.

Powyższych problemów nie odnotujemy w przypadku szelek. Dobrze dobrane szelki nie będą spadały, zapewnią bezpieczeństwo podczas spacerów, a jednocześnie będą dla psa bardziej komfortowe.

Jakie szelki dla szczeniaka?

To kolejne bardzo istotne pytanie. Na samym początku wspominałam, że w sprzedaży sklepów zoologicznych znajduje się wiele różnorodnych modeli szelek dla większych i mniejszych psiaków. Niestety nie każde będą dobrym rozwiązaniem dla rozwijającego się szczeniaka.
Jakie szelki dla maltipoo, maltańczyka lub pudelka sprawdzą się najlepiej? Najlepszym rozwiązaniem będą szelki typu guard. Jak wyglądają guardy? Szelki guard zostają wykonane z dwóch obręczy, które łączą się pasem grzbietowym i mostkowym. Pierwsza obręcz znajduje się w okolicy szyi, z kolei druga znajduje się wokół klatki piersiowej zwierzaka. Szelki guard posiadają możliwość regulacji, dlatego możemy dopasowywać ich rozmiar do aktualnych obwodów naszego pupila. Co bardzo ważne, guardy są bardzo wygodne dla psów i nie powodują deformacji. Są wręcz idealne dla psów w okresie wzrostu. Poniżej przykładowe guardy z oferty John Dog Dog.
Źródło: https://johndog.pl/produkt/szelki-guard-john-dog-city/?attribute_pa_rozmiar-szelek=xs&gclid=Cj0KCQiA-JacBhC0ARIsAIxybyNfl1gP1RenAnk_bhdh6AG6Ad9nYNYgu_VO8zK9DxFZdbZxkQbBOxMaAiZxEALw_wcB



Kolejnym dobrym rozwiązaniem są szelki bezuciskowe, bardzo popularne wśród właścicieli psów małych ras. Szelki bezuciskowe nie posiadają pasów jak guardy. Ich budowa to odpowiednio wycięty i wyprofilowany materiał, który ładnie dopasowuje się do ciała zwierzaka i zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru. Spacer w szelkach bezuciskowych będzie dla psa wygodny i bezpieczny, jednak jest jeden podstawowy minus. Typowe szelki bezuciskowe nie posiadają możliwości regulacji obwodu lub ich regulacja jest mocno ograniczona. Tymczasem każdy szczeniak intensywnie rośnie i może się okazać, że szelki przestaną pasować na naszego maltipoo czy maltańczyka już kilka tygodni po ich zakupie. Poniżej przykład ciekawych szelek bezuciskowych z oferty John Dog.
Źródło: https://johndog.pl/produkt/szelki-bezuciskowe-john-dog-barcelona-new/?attribute_pa_rozmiar=xs&gclid=Cj0KCQiA-JacBhC0ARIsAIxybyN1J9AH_2GCkUQSb1B11gUDdYQVzN10ZyadNA-bJxCLXT07AVTRe5YaAiG3EALw_wcB



Jaka smycz dla szczeniaka maltipoo, maltańczyka lub pudla?


Tutaj sprawa jest znacznie łatwiejsza. Możemy wybierać spośród niezliczonych modeli smyczy klasycznych oraz automatycznych (rozwijanych). Smycz klasyczna będzie lepsza, jeśli chcemy nauczyć psiaka chodzenia tuż przy nodze. Smycze automatyczne dają psu znacznie większą swobodę, jednak wymagają od właściciela uwagi (kilkumetrowy sznurek daje psiakowi możliwość wbiegnięcia na jezdnie,
 podbiegnięcia do innego przechodnia lub w niedozwolone dla niego miejsce). Dlatego właściciel musi zachowywać czujność i blokować mechanizm, jeśli warunki spaceru nie pozwalają na swobodną, psią eksplorację wszystkich zakątków.

W naszej hodowli używamy smyczy automatycznych Flexi – jest to najlepsza znana mi marka, a smycze bez trudu wytrzymują wiele lat intensywnej eksploatacji. Do kompletu ze smyczą używamy szelek guard i czasem szelek bezuciskowych (w przypadku dorosłych psiaków).

Jakie szelki nie nadają się dla szczeniaka?


Zdecydowanie odradza popularne szelki typu step-in. To charakterystyczne, trójkątne szelki z paskiem mostkowym. Tego typu produkty mogą blokować łopatki i prowadzić do deformacji. Mogą sprawdzić się w przypadku dorosłych psów, jednak nie zdadzą egzaminu w przypadku szczeniaczków, które dopiero uczą się chodzenia na smyczy. Szelki step-in są chętnie używane ze względu na łatwość zakładania. Niestety jest to ich jedyny rozsądny atut.

szczeniak maltipoo hodowla ROYAL MALTIPOO


Nigdy nie zakładaj obroży do smyczy automatycznej

To kolejna bardzo ważna kwestia, która aż przeraża na spacerach. Niektórzy zakładają psom obroże i podłączają do niej smycze automatyczne. Jak działa smycz automatyczna? Jej zadaniem jest ciągłe napinanie taśmy lub linki. Zmniejszenie dystansu od psa do smyczy powoduje zwinięcie nadmiaru linki, zwiększenie dystansu zadziała odwrotnie. W każdym z tych przypadków taśma lub linka smyczy jest cały czas delikatnie napięta. Jeśli połączymy tę właściwość z obrożą uzyskamy efekt delikatnego, ale ciągłego podduszania własnego psa. Dlatego warto pamiętać, że smycze automatyczne zostały przeznaczone wyłącznie do skompletowania z szelkami. Z przyczyn bezpieczeństwa i komfortu naszego pupila nie łączymy ich z klasyczną obrożą.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dostępność szczeniąt - hodowla ROYAL MALTIPOO mazowieckie