Charakter maltipoo – uroczy towarzysz dla całej rodziny

Stając przed wyborem konkretnej rasy psów, bierzemy pod uwagę ich wygląd, predyspozycje oraz charakter. To właśnie ten ostatni czynnik odpowiada za przyszłe relacje z pupilem i na to, jak odnajdzie się w nowym domu. Jaki charakter posiada maltipoo? Poniżej postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

poznaj prawdziwe usposobienie maltipoo, jak zachowuje się pies maltipoo


Co łączy maltańczyki i pudle?

Na wstępie określimy, co łączy rodziców szczeniąt maltipoo. Otóż zarówno maltańczyk, jak i pudel to rasy zakwalifikowane do grupy IX – czyli do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Jak przystało na przedstawicieli psów towarzyszących, maltańczyki i pudle posiadają bardzo radosne usposobienie. Te cechy towarzyszą także maltipoo.
Wybierając psie hybrydy możecie być Państwo pewni – maltipoo to ogromny pieszczoch i przytulas. To pies całej rodziny. Nie wybiera sobie jednego Pana, a świetnie dogaduje się ze wszystkimi, którzy zasłużyli na jego zaufanie.

Rasy maltańczyk i pudel łączy także duża wrażliwość. Są to psiaki o łagodnym, delikatnym usposobieniu. Wyjątkowo źle znoszą przejawy agresji, dlatego szczególnie ważne jest otoczenie ich troską i łagodnym podejściem. Psy (dowolnej rasy) zawsze szkoli się metodami wzmocnień pozytywnych, a unika bezsensownego karcenia. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zbudować pozytywne, oparte na zaufaniu relacje.

Traktowany z szacunkiem pudelek, maltańczyk lub też maltipoo odwdzięczy się ogromnym przywiązaniem i delikatnością w relacjach. Nie są to psiaki posiadające tendencje do dominacji. Ale uwaga, każdy maltańczyk, pudelek lub maltipoo potrafi wykorzystać swój urok osobisty. Proszący wzrok, delikatne trącanie noskiem lub łapką potrafią rozczulić niejednego fascynata psiego uroku.

Charakter maltipoo – jak zachowują się pieski rasy hybrydowej?

Jaki charakter posiadają pieski maltipoo? Przede wszystkim są to bardzo pogodne i radosne psiaki, które uwielbiają przebywać u boku swoich właścicieli. Maltipoo silnie przywiązuje się do rodziny, co niekiedy może prowadzić do lęku separacyjnego. Dlatego od samego początku należy go uczyć zostawania samemu w domu.


Usposobienie maltipoo można streścić w krótkim zdaniu – to wesoła, przyjazna i stale chętna do zabawy włochata kulka. Maltipoo kocha zabawy z człowiekiem, odpowiednio socjalizowany dogada się także z innymi psiakami i kotami. W stosunku do obcych maltipoo bywa nieufny, ale zdobycie jego zaufania nie wymaga dużego zachodu. Z reguły wystarczy kilka chwil, a nowa osoba staje się ciekawym „obiektem” do wspólnych zabaw i głaskania. Maltipoo z pewnością nie jest typem obrońcy. Może i obszczeka osobę za drzwiami, ale uważa, że zneutralizowanie rosłego przeciwnika nie jest zadaniem dla niego, a wyzwaniem dla domowników.

Odpowiednio socjalizowany maltipoo nikogo nie ugryzie, jeśli nie zostanie do tego zmuszony (np. przez konieczność samoobrony).

Co jeszcze można wspomnieć o maltipoo? Z pewnością są to psiaki obdarzone ogromną inteligencją. Jest to poniekąd duża zaleta, bowiem psiaki bardzo łatwo uczą się nowych sztuczek. Duża inteligencja maltipoo jest także pewnego rodzaju wyzwaniem dla właścicieli. Psiaki wymagają bardziej urozmaiconych zabaw, najlepiej połączonych z aktywnością fizyczną. Maltipo jest idealnym kandydatem do szkolenia psich sztuczek i agility.

usposobienie piesków rasy maltipoo f1


Niektóre maltipoo mogą reagować nerwowo na inne psy, głównie większe od siebie. Na ogół jest to reakcja wywołana przez lęk. Na szczęście wystarczy regularne wyprowadzanie na spacery i kontakt z innymi zwierzakami. W ten sposób mały maltipoo staje się bardziej towarzyski i otwarty na nowe czworonogi. W niektórych większych miastach działają psie przedszkola – to doskonałe miejsce na socjalizację z innymi szczeniakami i nauczenie pierwszych komend.

Usposobienie maltipoo, a wczesna socjalizacja szczeniaka



Każdy piesek może posiadać nieco odmienne cechy charakteru. W miotach pojawiają się psiaki bardziej przebojowe, zaczepne lub spokojniejsze. Ogromny wpływ na charakter przynosi wczesna socjalizacja, która rozpoczyna się już w hodowli. Młody psiak powinien poznawać jak najwięcej dźwięków otoczenia, nowych sytuacji, powierzchni, zapachów. Wczesna socjalizacja eliminuje problem braku przystosowania i nadmiernej lękliwości. Niestety złe warunki w „hodowli” mogą przełożyć się na charakter psiaka w wieku dorosłym. Dlatego tak ważny jest wybór maltipoo ze sprawdzonego, godnego zaufania źródła.

Wczesna socjalizacja rozpoczyna się w pierwszych tygodniach życia. Na wstępie psiak uczy się dźwięków najbliższego otoczenia. Z czasem pojawiają się nowe bodźce. Ważnym etapem wczesnej socjalizacji jest regularny kontakt z dziećmi i osobami dorosłymi. W ten sposób mały maltipoo uczy się ludzkiego dotyku i buduje zaufanie do człowieka.

Na dalszych etapach socjalizacji dochodzi przystosowanie szczeniaka do warunków zewnętrznych. Mamy tu konflikt pomiędzy kwarantanną szczepienną, a socjalizacją. Kwarantanna kończy się tydzień po trzecim szczepieniu przeciwko chorobom zakaźnym (13 tydzień życia). Jednak nie oznacza to, że do tej pory psiak musi przebywać wyłącznie w domu. Rekomendujemy wyprowadzanie psiaków na rękach – w ten sposób umożliwiamy im poznawanie świata z bezpiecznej perspektywy. Z maltipoo można pójść do sklepu, przejść na spacer po parku lub udać się na krótką podróż autem. Każda mini wycieczka to dla psiaka kolejna okazja do poznawania otoczenia. Pamiętajmy, że okno socjalizacyjne zamyka się około 12 – 14 tygodnia życia. Okno socjalizacyjne jest czasem wzmożonego zainteresowania światem i najsilniejszego zbierania doświadczeń. Wszystkie pozytywne skojarzenia, które szczeniak zgromadzi podczas trwania okna socjalizacyjnego staną się później dla niego naturalnym elementem otoczenia.

 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dostępność szczeniąt - hodowla ROYAL MALTIPOO mazowieckie